Zaloguj się

AIKIDO - Śląska sekcjaSatori Dojo

Satori Dojo
Świętochłowice

SATORI-DOJO.info

O Aikido > Treningi

Treningi

Ćwiczenie Aikido nie jest niczym specjalnym ani tajemniczym. „Droga" Aikido jest niczym więcej jak wymagającą poświęcenia, codzienną praktyką. Nie myśl, że cokolwiek innego da ci znajomość Aikido. Trenuj dzień za dniem, cierpliwie i systematycznie, a zobaczysz naturalne rezultaty.

Nastawienie do treningu


O-Sensei zalecał swym uczniom by czerpali radość z treningu. To doskonała rada. Za każdym razem powinieneś roztaczać bardzo pozytywne, radosne nastawienie na treningu.
W tym samym czasie jednakże, musisz utrzymywać śmiertelną powagę. Aikido jest Budo – sztuką wojenną. Pomimo, że posługuje się ekstremalną przemocą to kształtuje lepszych ludzi. Aikido jest nie tylko drogą do „magicznego" unikania konfliktów poprzez jakiś tajemniczy proces harmonii. Duch Aikido to rzetelne mierzenie się z konfliktem. Tylko wtedy możemy mieć nadzieję na jego rozwiązanie.


W języku japońskim jest wyrażenie: shinken shobu. Dosłownie znaczy to walkę na prawdziwe miecze. To założenie, że sytuacja jest prawdziwa, poważna. Na treningu musisz być nastawiony „shinken shobu". Gdy twój partner atakuje cię z drewnianym nożem dla ćwiczenia, musisz uwierzyć, że to prawdziwy nóż. Gdy ty atakujesz swego partnera, atakuj naprawdę. W ten sposób obydwaj odniesiecie prawdziwe korzyści z treningu.


Etykieta na treningu

W czasie treningu można zaobserwować następujące zasady etykiety:
 1. Usuń przed treningiem całą biżuterię może ona być niebezpieczna dla ciebie i innych.
 2. Przycinaj prawidłowo paznokcie nóg i rąk.
 3. Zachowuj ścisłe zasady higieny osobistej utrzymuj swoje gi (ubiór treningowy) zawsze czyste.
 4. Jeśli przyszedłeś przed treningiem wykorzystaj ten czas na uprzątnięcie dojo (sala ćwiczeń) i ćwiczenie.
 5. Pięć minut przed rozpoczęciem treningu usiądź cicho w linii i oddaj się ćwiczeniom wewnętrznym.
 6. Gdy twój sempai woła „Shomen ni rei" (ukłon do przodu), ukłoń się. Gdy woła „Sensei ni rei" (ukłon dla nauczyciela), ukłoń się i powiedz „Onegaishimasu!" (proszę bądź łaskaw [uczyć nas]).
 7. Jeśli spóźniłeś się na zajęcia przebierz się szybko, ukłoń przed wejściem na miejsce ćwiczeń, a potem usiądź cicho z boku dopóki twój Sensei nie da ci pozwolenia na dołączenie do ćwiczących.
 8. Kłaniaj się twemu Sensei gdy jesteś wzywany do asystowania przy demonstracji techniki, ukłoń się ponownie i usiądź kiedy skończy.
 9. Kłaniaj się gdy instruktor skończy demonstrację i nakazuje grupie ćwiczenie.
 10. Gdy twój Sensei klaszcze w jakimkolwiek momencie treningu siadaj w linii.
 11. Gdy twój Sensei doradza ci podczas ćwiczenia techniki, podziękuj mu lub jej i ukłoń się.
 12. Nie mów gdy twój Sensei przemawia lub objaśnia techniki.
 13. Jeśli z jakiegokolwiek powodu musisz opuścić miejsce ćwiczeń podczas treningu ukłoń się i podziękuj swemu partnerowi, a potem poproś swego instruktora o pozwolenie opuszczenia maty.
 14. Kłaniaj się partnerowi gdy zaczynasz bądź kończysz z nim ćwiczyć.
 15. Na koniec zajęć twój sempai znów zawoła „Shomen ni rei" i „Sensei ni rei". Gdy ukłonisz się swemu Sensei, powiedz „Arigato gozaimashita" (dziękuję bardzo). Twój sempai powie wtedy „Hotagai ni rei" (ukłon dla kolegów adeptów). W tym momencie powinieneś ukłonić się wszystkim, z którymi ćwiczyłeś podczas zajęć.
 16. Gdy ćwiczysz i czujesz silny ból klep głośno w matę to sygnał dla twego partnera, żeby przestał naciskać. Jest to szybsze niż powiedzenie „och" czy „stop".
 17. Nigdy nie ćwicz żadnej techniki, której nie byłeś uczony.
 18. Cały czas zachowuj zasady bezpieczeństwa.
 19. Zgłaszaj od razu swemu Sensei każdą kontuzję.
 20. Nie ucz technik Aikido osób postronnych bez pozwolenia. To dla zapobieżenia kontuzjom i nieodpowiedzialnemu użyciu.
Dołącz do nas na Facebook