Zaloguj się

AIKIDO - Śląska sekcjaSatori Dojo

Satori Dojo
Świętochłowice

SATORI-DOJO.info

O Aikido > Treningi > Techniki

Techniki

Ćwiczenia z innymi

Ćwiczenie Aikido koniecznie wymaga obecności innych. Pomimo, że jest wiele ćwiczeń i metod treningowych, które możesz wykonywać sam, główna część twego treningu będzie polegała na obronie przed rzeczywistymi atakami ćwiczących.Nie można nigdy zapominać o tym, że techniki Aikido mogą być powodem ciężkich kontuzji lub nawet śmiertelne, gdy są wykonywane nieprawidłowo podczas ćwiczeń.
Na tobie leży odpowiedzialność aby ćwiczyć bezpiecznie. To oznacza by nigdy nie ćwiczyć technik, których nie nauczyłeś się bezpośrednio od swojego instruktora.
To znaczy także by ćwiczyć nowe techniki powoli, we współpracy ze swym partnerem. Pamiętaj, że różne osoby mają różne typy budowy ciała, style poruszania się i możliwości. Stosowanie techniki na małej (delikatnej) osobie w ten sam sposób co na dużej (potężniejszej) jest nieprawidłowe i może niepotrzebnie zranić.
Rozwijaj swoje wyczucie w stosunku do innych i używaj tylko tyle siły i umiejętności ile są w stanie znieść na ich poziomie zaawansowania. Będziesz wdzięczny za takie traktowanie. W ten sposób obydwoje będziecie bezpiecznie rozwijać waszą siłę i umiejętności.

Etykieta w stosunku do innych ćwiczących:

  1. Traktuj innych tak jak ty chciałbyś być traktowanym.
  2. Bądź pierwszym, który zaoferuje jakąkolwiek pomoc swemu koledze podczas treningu.
  3. Traktuj jako honor możliwość trenowania z innymi kolegami i bycia ich uke.
  4. Weź sobie do serca aby poznać każdego kolegę i oferuj wsparcie w potrzebie.
  5. Pomagaj początkującym w oswojeniu się z dojo.
  6. Ćwicz zawsze z wyczuciem w stosunku do możliwości i ograniczeń partnera, jak również własnych.Techniki

Ukemi, które dosłownie znaczy „łap swoje ciało", jest sztuką bezpiecznego przyjmowania siły technik, które są na tobie stosowane; zawiera to różne techniki przetaczania i padania. Ukemi jest często lekceważone przez początkujących, którzy uważają je za trudne i wolą ćwiczyć techniki samoobrony. Trzeba zapamiętać, że bez dobrej umiejętności ukemi, Aikido umiera. Bez zdolności do bezpiecznego ćwiczenia, które daje ci ukemi, nie możemy trenować. Ukemi to samoobrona.
To umiejętność przeżycia każdej techniki. Poświęć swą energię na osiągnięcie perfekcji w ukemi. To jest niezaprzeczalnie stwierdzone, że adept, który jest doświadczonym uke (osobą, na której stosowana jest technika i pada) ma także zdolność do zostania doświadczonym nage (rzucającym) – czując dynamikę techniki stosowanej na tobie, nauczysz się stosować technikę na innych bardziej efektywnie.

Trening ukemi będzie zawierał następujące ćwiczenia:
Koho Tento Undo – pad do tyłu i powrót do pozycji stojącej, klęczącej i siedzącej
Ushiro Ukemi / pad  – pad na plecy z uderzeniem ręką w matę
Mae Ukemi / pad – pad do przodu z uderzeniem ręką w matę
Yoko Ukemi  – pad boczny
Mae Ukemi / przetaczanie – proste przetoczenie w przód
Ushiro Ukemi / przetaczanie – proste przetoczenie w tył
Mae Ukemi / pad boczny – przetoczenie lub pad w przód z lądowaniem w pozycji bocznej


Waza to formalne techniki Aikido. Trzeba pamiętać, że wszystkie Waza to formy zaaranżowane, to „platformy" za pomocą których Aikido jest przekazywane przez nauczyciela uczniowi. Jest jednak zadaniem ucznia tchnąć życie w te formy i zapanować nad nimi. Nie są one ani sztywne ani dogmatyczne – są linią przewodnią, która zaprowadzi adepta po intensywnym treningu do jego własnego Aikido. Nie ma dwóch takich samych adeptów, tak więc każdy naturalnie rozwinie Aikido takie jakie jemu odpowiada. O-Sensei jest wspominany za powiedzenie: „Aikido nie ma żadnych technik".
Chciał przez to powiedzieć, że uczniom nie wolno niszczyć Aikido poprzez ograniczanie go do tej czy innej formy, a raczej, że powinni zawsze starać się schwytać wewnętrzne pryncypia Aikido, i manifestować je z każdą chwilą. Za pośrednictwem form, zrozumieć podstawowe zasady: tak można by określić cele dla prawdziwego mistrza sztuk wojennych.

Będziesz się uczył następujących Aikido Waza:
Kihon-waza – podstawowe lub najprostsze techniki
Nage-waza – techniki rzutowe
Katame-waza – techniki blokowania i unieruchamiania
Ushiro-waza – obrona przed atakami od tyłu
Atemi-waza – techniki uderzeń w czułe punkty
Kaeshi-waza – metody przeciwdziałania technikom przeciwnika
Henka-waza – metody swobodnego przechodzenia z jednej techniki na drugą
Oyo-waza – techniki zaawansowane i ich zastosowanie
Buki-waza – techniki z użyciem broni


Kokegi to metody ataku, ściśle związane z atemi, metodami uderzania w czasie wykonywania techniki. Kiedy trenujesz z partnerem musisz mieć zdolność i umiejętność do atakowania z całych sił – w przeciwnym wypadku twój partner nigdy nie nabędzie umiejętności obrony przed prawdziwym atakiem. Metody treningowe kokegi będą zawierały ćwiczenia w uderzeniach i kopaniu, jak również metody chwytania i duszenia z przodu i z tyłu. To jest lista najpowszechniej stosowanych ataków. Proszę zauważyć, że te ataki mogą odnosić się do zastosowań z pustymi rękami jak i z bronią, a także, że kombinowane ataki są również stosowane. Niektóre ataki mają też wersję gyaku – „odwrotną". To tylko wskazówki, żadna lista nie pokaże wszystkich możliwych ataków. Uczeń musi być przygotowany na jakikolwiek atak, z jakiejkolwiek strony.

Uderzenia:
Munetsuki -  uderzenie pięścią lub pchnięcie w korpus ciała
Ganmenuchi – uderzenie pięścią lub pchnięcie w twarz
Shomenuchi – uderzenie z góry w głowę
Yokomenuchi – sierpowe uderzenie w bok głowy (skroń) lub szyję
Maegeri – kopnięcie przednie
Yokogeri – kopnięcie boczne
Mawashigeri – kopnięcie okrężne

Chwyty i duszenia:
Katatetori – chwyt za nadgarstek przeciwnej ręki partnera
Katatekosatori – chwyt za nadgarstek tej samej ręki partnera
Katateryotetori – chwyt oburęczny za wysunięte przedramię
Ryotetori – chwyt dwoma dłońmi za dwa nadgarstki
Katatori – chwyt za klapę lub ramię
Ryokatatori – chwyt dwoma dłońmi za obydwie klapy lub ramiona
Kubishime – duszenie na szyję
Ushiro tekubitori – obydwa nadgarstki schwytane od tyłu
Ushiro hijitori – obydwa łokcie schwytane od tyłu
Ushiro katatori – obydwa ramiona schwytane od tyłu
Ushiro eridori – chwyt za kołnierz od tyłu
Ushiro kubishime – duszenie na szyję od tyłu
Ushiro tekubitori kubishime – duszenie na szyję i trzymanie jednego nadgarstka od tyłu
Ushirotori – „niedźwiedzi uścisk" od tyłu


Randori znaczy dosłownie „okiełznać chaos". Jest to ćwiczenie w obronie przed wieloma atakującymi, z którego słynie Aikido. Randori jest ostatecznym sprawdzianem twojego zrozumienia zasad Aikido, a w szczególności twojego taisabaki (ruchy ciała). Strategie do randori będą ci wskazane przez twojego instruktora. Musimy tu podkreślić, że randori musi być wykonywane bezpiecznie: wszyscy, i ukenage muszą się trochę „wstrzymywać", aby uke był w stanie podnieść się i powrócić niezwłocznie do atakowania. To znaczy także, że nage powinien w końcu zmęczyć się przez ten „nieskończony" dopływ atakujących i popełnić błąd; jednakże uke nie może wykorzystywać tej przewagi do zaatakowania i lekkomyślnego spowodowania kontuzji nage. I ukenage muszą docenić uprzejmość jaką sobie okazują i w pełni wykorzystać zalety tej wspaniałej okazji do treningu. 
Dołącz do nas na Facebook