Zaloguj się

AIKIDO - Śląska sekcjaSatori Dojo

Satori Dojo
Świętochłowice

SATORI-DOJO.info

O Aikido > 8 powodów...

8 powodów by ćwiczyć Aikido

1. Trening samoobrony
Większość ludzi poszukujących szkoleń sztuk walki ma na uwadze opanowanie praktycznych technik samoobrony. Aikido to doskonały system pozwalający opanować zarówno samoobronę, jak i obrony osób trzecich. Przewaga Aikido nad innymi stylami wynika z faktu, że uczy umiejętności i technik, które wykorzystują siłę atakującego przeciwko niemu samemu, co pozwala na pokonanie fizycznie silniejszego przeciwnika. Zatem Aikido może być przydatne do samoobrony nie tylko dla młodych i sprawnych fizycznie ludzi, ale dla ludzi w każdym wieku, płci oraz sprawności i kondycji fizycznej.

2. Trening fizyczny
Współczesny trening Aikido jest skonfigurowana w taki sposób, aby możliwe było trenowanie swojej wydolności fizycznej w komfortowy sposób. Wraz z postępem i opanowanymi technikami zauważysz, że Twoja kondycja zacznie wzrastać, a ciało przystosuje się do poziomu wymaganego przez trening. Wiele osób doświadcza również utraty masy ciała i zwiększenie wydolności fizycznej dzięki trenowaniu Aikido. Oczywiście obserwowany stopień zmian zależy od włożonego w trening wysiłku. Można zauważyć, iż doświadczeni Aikidocy wykonują pady na matę często przy prędkościach zbliżonych do tego, czego można oczekiwać podczas oglądania zawodów ze sportowej gimnastyki. Jednak pamiętaj, że przed chodzeniem trzeba opanować raczkowanie, ale jeśli tylko dasz sobie szansę, ty również opanujesz takie umiejętności Aikido. A już na pewno poprawisz kondycję, sprawności i wytrzymałość.

3. Szkolenie bezpieczniejsze, niż w większości innych sztuk walki
W treningu Aikido nie mamy silnego nacisku na „techniki uderzeń”, chociaż są „uderzenia” (czy kopnięcia) jako punkt odniesienia do nauki „technik obronnych” przed takowymi. Nie ćwiczy się tu głównie różnych kopnięć, czy też uderzeń pięściami, jak to ma miejsce np. w Muay Thai czy karate. W rezultacie nie mamy urazów wynikających z obrażeń otrzymanych od partnera. Oczywiście wypadki zdarzają się w każdej sztuce walki, ale warto zauważyć, że Aikido ma specyficzną metodologię treningową, który usuwa niektóre z tych potencjalnych przyczyn uszczerbku na zdrowiu. Twoje bezpieczeństwo podczas treningu uważamy za zasadniczą sprawę.

4. Aikido pomaga radzić sobie ze stresem. 
Kiedy zaczniesz swoją podróż z Aikido narazisz się na niektóre z filozoficznych nauk O'Sensei-a (Morihei Ueshiby) i innych ważnych postaci w Aikido. Wtedy dowiesz się dlaczego Aikido nazywane jest „Sztuką pokoju”. Aikido jest czymś więcej, niż tylko zestawem technik, stopni i treningu fizycznego. Jeśli masz otwarty umysł i reprezentujesz gotowość do nauki, Aikido wniesie wiele umiejętności przydatnych także w codzienności i będzie miało wpływ także na twoje życie - pozwoli Ci zmienić podejście i przyniesie odpowiedzi na wiele problemów, które pojawiają się lub mogą pojawiać się w Twoim życiu. O'Sensei wierzył, że Aikido może pomóc w doprowadzenia do powszechnego światowego pokoju i rozwiązywania konfliktów. Choć może to wydawać się ambitnym celem, to ty możesz zacząć od siebie i zmienić swoje życie na zawsze - jeśli tylko odważysz się spróbować...

5. Poznasz nowych ludzi
Jednym z najczęściej spotykanych spostrzeżeń ludzi odwiedzających dojo-a Aikido jest fakt różnorodności grupy i przyjazna atmosfera, która tam panuje. Trenować Aikido przychodzą ludzie w każdym wieku, z różnych środowisk i robią to w środowisku pozbawionym konkurencji, stresu oraz presji. Nie jest niczym niezwykłym dla sensei-a Aikido wezwać grupę na przerwę np. na herbatę i herbatniki! Popularne są także weekendowe seminaria lokalne, międzymiastowe, czy nawet krajowe. Można na nich zaobserwować silne poczucie wspólnoty w ramach grupy, a nowi członkowie są zaproszeni do brania udziału w różnych częściach społecznego życia osób należących do dojo.

6. Nauczysz się czegoś nowego
Jak zostało napisane wyżej – można rozpocząć treningi Aikido w każdym wieku, niezależnie od płci i stanu kondycji fizycznej. Naukę Aikido możesz zacząć praktycznie zawsze. Do nas np. można zapisać się przez cały rok, bo Aikido to swojego rodzaju „droga”, więc zawsze możesz na nią wkroczyć. A poza tym uczenie się nowych umiejętności jest to świetny sposób na podniesienie swoich kwalifikacji, rozwój osobisty, sprawdzenie siebie i doświadczanie nowych rzeczy w swoim życiu!

7. Naucz się i doświadcz pokory
Jak inne japońskie sztuki walki, Aikido kładzie silny nacisk na "pokorę". Oprócz tego podczas treningów Aikido rozwiniesz w sobie także poczucie empatii dla innych. Jedną z nauk Aikido jest „postawienie się w miejscu partnera”. Nauka ta odbywa się na różne, aczkolwiek skuteczne sposoby.

8.  Wzrośnie twoja pewność siebie 
Każdy jest nowicjuszem, dopóki nie jest gotowy spróbować czegoś nowego. Kiedy na początku zaczniesz trenować Aikido (lub inną sztukę walki) może się zdarzyć, że będziesz chodzić z pewnym niepokojem, że „tego nie łapiesz” – to jest całkowicie normalne. Jednak kiedy mijają kolejne tygodnie, możesz zauważyć, że już z coraz większą łatwości wykonujesz nauczane ruchu/"techniki" i coraz łatwiej zapamiętujesz nowe. A potem zdarzy się trening, gdzie to Ci się wszystko samo „poukłada do kupy”. „Masakatsu agatsu” („prawdziwe zwycięstwo, to zwycięstwo nad sobą”) – jedno z ulubionych powiedzeń O'Sensei-a. Pokonaj siebie w jednej dziedzinie, a z łatwości zrobisz to i w innych, Uwaga! Ta zdolność może okazać się wciągająca, Bo wtedy dopiero okaże się na co Cię stać.


Serdecznie zapraszamy! Trenuj razem z nami!


Inspiracja: https://dontmakemeangrymrmcgee.wordpress.com/

Zobacz także:
Dołącz do nas na Facebook